صفحه اصلی     تاریخچه     انتشارات     پیام فدائی     نشریه ۱۹ بهمن     صدای چریکها / سرودهای انقلابی       زنان      کارگری      آرشیو مقالات      تماس با ما                آثار کلاسیک مارکسیستی    مطالب برگزیده    ویدیو کلیپ ها    اسناد خیانت اکثریت و حزب توده    کتاب فروشی الکترونیکی     English/Other Languages  چاره رنجبران وحدت و تشکیلات است !کارگران و انتصابات حکومتی

نزدیک به دو هفته به نمایشات انتخاباتی رژیم دار و شکنجه جمهوری اسلامی باقی مانده است، نمایشی که ‏اکثریت جامعه بر نمایشی بودن آن تاکید داشته‌اند‎ ‎و کارگران و زحمتکشان در جریان اعتراضات خود بار ها اعلام ‏کرده اند که در این نمایش مسخره شرکت نخواهند کرد. امروز صدای "رای بی رای" اکثریت آحاد جامعه کار ‏رسوائی جمهوری اسلامی را به آنجا کشانده که رهبر تبهکار جمهوری اسلامی عدم شرکت در انتخابات را ‏مصداق "گناه کبیره" نامیده و نیروی انتظامی این رژیم اعلام کرده است که تبلیغ جهت عدم شرکت در انتخابات ‏جرم تلقی می شود و ‏‏ (ادامه...)


کارگران و اپیدمی کرونا

با اوج گیری شیوع اپیدمی کرونا در ایران که از آن تحت عنوان "موج چهارم" هم نام می برند براساس برخی گزارشات منتشر شده روزانه بیش از ۲۰ هزار نفر در کشور به این ویروس کشنده مبتلا شده و در این ایام به طور متوسط حدوداً روزی ٤۰۰ نفر نیز بر اثر این بیماری جان می بازند. البته با توجه به اینکه در جمهوری اسلامی هیچ آماری از گزند مصالح این رژیم در امان نیست، به این آمار هم باید به مثابه آماری که تنها گوشه ای از واقعیت را بیان می کند، نگاه کرد. چرا که آمار واقعی مبتلایان و جان باختگان بدون شک در عمل از این بیشتر می باشد. بی دلیل نیست که (ادامه...)
"ساماندهی کولبران"، توجیهی جهت کشتار کولبران

تیراندازی به کولبران به خصوص در کردستان و به خاک و خون کشیدن آنها واقعیتی ست که هر از چندگاه به یکی از تیترهای خبری در این منطقه بدل می گردد. ابعاد و وسعت جنایات روزمره علیه کولبران تا آنجاست که بی وفقه شاهد اخباری مبنی بر شلیک پاسداران و مرزبانان جمهوری اسلامی به کولبران و کشته و مجروح کردن آنها و داغدار شدن تعداد دیگری از خانواده ها و عزیزان کولبران محروم منطقه می باشیم. از جدیدترین نمونه ها (ادامه...)
آگاهی کارگران نسبت به رابطه دولت با سرمایه داران

اعتصاب دلیرانه کارگران نیشکر هفت تپه برای کسب حقوق برحق خویش، با وجود تمامی تمهیدات سرکوبگرانه و فریبکارانه رژیم کارگر ستیز جمهوری اسلامی و تهدیدهای وزارت اطلاعات اش، همچنان ادامه دارد. اکنون تمام انسان های آزادیخواه و با وجدانی که طعم بی حقوقی و گرسنگی و محرومیت را در زیر چکمه های سرمایه داران حاکم و رژیم ضد خلقی جمهوری اسلامی چشیده اند با بیم و امید به تداوم موج اعتراض و اعتصاب کارگران هفت تپه می نگرند و خود را (ادامه...)


اوج گیری مجدد مبارزات کارگران ایران

این روزها و به رغم اپیدمی کرونا شاهد موج بزرگی ار اعتراضات کارگری در بسیاری از شهرهای ایران می باشیم که در راس آنها اعتصاب بیست روزه کارگران مبارز مجتمع نیشکر هفت تپه قرار دارد. علاوه بر اعتصاب بزرگ هفت تپه، تجمع کارگران معدن امین‌یار فاریاب در مقابل این معدن به خاطر سه ماه عدم پرداخت دستمزد و سه ماه پرداخت ناقص حقوق، (به این معنی که کارفرمای بی شرم صرفا بخش کوچکی از دستمزد را پرداخت کرده و نه همه آن را)، تجمع اعتراضی کارگران اورهال پتروشیمی خراسان به دلیل عدم پرداخت دستمزد، ... از زمره دیگر اعتصابات و اعتراضات کارگران به جان آمده ایران علیه کارفرما و رژیم کارگر ستیز جمهوری اسلامی هستند. کارگران پتروشیمی در حالی (ادامه...)
طبقه کارگر و اپیدمی ویروس کرونا در جمهوری اسلامی

با شیوع ویروس کرونا در ایران که سیاست های ضد مردمی جمهوری اسلامی باعث گسترش هر چه وسیعتر و سریعتر آن گردیده، کارگران ایران بیش از هر قشر و طبقه تحت ستمی، قربانی عواقب جانی و مالی این فاجعه و سیاست های جمهوری اسلامی و سرمایه داران حاکم شده اند. از زمان تشدید بحران کرونا تاکنون کارگران بسیاری از کار بیکار شده و یا به دلیل فقدان وسائل ایمنی جهت جلوگیری از اشاعه کرونا در محیط کار به این ویروس کشنده مبتلا شده و عملا جانشان به خطر افتاده است. به همین دلیل هم (ادامه...)
کارگر زندانی، زندانی سیاسی آزاد باید گردد!

با نگاهی به گستردگی و چگونگی مبارزات کارگران و ستمدیدگان ایران علیه جمهوری اسلامی و نظام ظالمانه سرمایه داری وابسته حاکم در دو سال اخیر، یک واقعیت کاملاً روشن و غیر قابل انکار در مقابل دید همگان و به خصوص مدافعین طبقه کارگر ایران قرار می گیرد. این واقعیت عبارت از رشد روز افزون تعداد کارگران زندانی است که امروز به دلایل گوناگون -از مبارزه اقتصادی برای تحقق بدیهی ترین خواست های خود گرفته تا مبارزه مستقیم (ادامه...)


طبقه کارگر و قیام آبان ۹۸

در ۲۴ آبان ماه امسال (۱۳۹۸) کارگران و ستمدیدگان جان به لب رسیدۀ ایران، بنا به گزارشات خود جمهوری اسلامی، در 29 استان از 31 استان کشور به پاخاستند تا اعتراض خود نسبت به سه برابر کردن قیمت بنزین که از سوی دولت روحانی اعلام شده بود را به گوش همگان برسانند. این اعتراض بزرگ توده ای، خیلی زود با قهر ضد انقلابی جمهوری اسلامی مواجه شد و دیکتاتوری حاکم، گله های مزدوران سرکوبگر خود را به جان معترضین انداخت و آنها با شلیک گلوله به سوی مغز و قلب معترضین به قصد کشتن آنان، حمام خونی در خیابان های شهرهای کشور به وجود آوردند. واضح است که (ادامه...)

دست های خونین سرمایه داران در مرگ کارگران در سوانح حین کار

در ایران زیر سلطه نظام سرمایه داری هر سال صدها کارگر قربانی منافع استثمارگرانه و سودجویی های سرمایه داران شده و در حین کار جان می بازند. به همین دلیل هم سوانح حین کار به یکی دیگر از روش های کشیدن خون کارگران و ریختن آن به دیگ کیمیائی سرمایه تبدیل شده است. جائی که بورژوازی دندان گرد وابسته ایران به جای تامین وسائل ایمنی کار، بودجه ای که باید صرف این امر شود را به عنوان سود اضافه به جیب می زند، در واقع دارد آگاهانه خون کارگران آسیب دیده و قربانی شده در حین کار را بر زمین می ریزد. به این ترتیب این بورژوازی زالو صفت است که با استفاده از حمایت و پوشش های قانونی و غیر قانونی ایجاد شده توسط (ادامه...)

سرکوب، قادر به خاموش کردن مبارزات کارگران نیست!

نگاهی به اخبار مبارزات کارگری در سراسر کشور، از پرونده سازی های بی شرمانه کارفرمایان و دولت حامیشان علیه کارگران و دستگیری کارگران معترض خبر می دهند. برای نمونه دادگاه بدوی اراک تعدادی از کارگران هپکو را به اتهام "اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تجمعات و تظاهرات غیرقانونی" به زندان محکوم کرد. جالب است که اتهام تعداد دیگری از کارگران این کارخانه "معاونت در اخلال در نظم عمومی از طریق تحریک کارگران" اعلام شده بود. در حالی که همگان شاهد بوده اند که تنها (ادامه...)

اعتصاب کارگران هفت تپه و فولاد اهواز جلوه ای از قدرت طبقه کارگر

بر اساس گزارشات منتشر شده، اعتصاب و تظاهرات و تجمعات پر شکوه کارگران هفت تپه پس از نزدیک به یک ماه به پایان رسید. با توجه به این واقعیت که بخشی از کارگران معتقد بودند که اعتصاب باید تا دستیابی به همه مطالبات طرح شده کارگران از جمله آزادی کارگران زندانی و سلب مالکیت از مالک کنونی مجتمع هفت تپه و خروج این واحد بزرگ تولیدی از طرح خصوصی سازی دولت جمهوری اسلامی ادامه یابد، برخی مدعی شدند که اعتصاب بدون رسیدن به مطالبات خود به پایان رسیده است. در این رابطه گفته شده که علت این امر نقش و عملکرد برخی از کارگران و نمایندگانی (ادامه...)
در بارۀ "شوراهای کارگری"‏

در اوائل شهریور ماه امسال (۱۳۹۷) و در جریان اعتصابات کارگران مجتمع صنعتی هفت تپه و گروه ملی ‏فولاد اهواز، ‏نمایندگان کارگران این دو واحد بزرگ تولیدی در سخنرانی های خود از ضرورت تشکیل ‏شورا های کارگری سخن گفتند. ‏البته این اشاره به ضرورت تشکیل شورا های کارگری تنها به ‏عنوان یک پیشنهاد باقی نماند و در جریان اعتصابات ‏کارگران مجتمع هفت تپه، کارگران، نمایندگانی ‏از میان خود برگزیده و تشکیل شورائی را در این مجتمع ‏ (ادامه...)رشد روحیۀ رزمجویانه در میان کارگران!‏

بر کسی پوشیده نیست که رشد روز افزون اعتراضات کارگری ، یکی از مؤلفه های غیر قابل انکار اوضاع سیاسی ‏جامعه ایران را تشکیل می دهد. کارگران ما در شرایطی پیگیرانه به مبارزات خود برای تحقق خواسته های صنفی ‏شان ادامه می دهند که رژیم جمهوری اسلامی در دفاع آشکار از منافع سرمایه داران ، کارگران را به طور وحشیانه ‏مورد سرکوب قرار می دهد. مبارزات شجاعانه و متحدانه کارگران فولاد اهواز در خرداد ماه سال جاری و اِعمال قهر ضد ‏انقلابی از طرف رژیم برای سرکوب آنان یکی از نمونه های بارز ‏ (ادامه...)
نکاتی پیرامون تظاهرات روز جهانی کارگر‏

راهپیمایی و تظاهرات کارگران به جان آمده در روز جهانی کارگر در تهران و برخی شهرهای دیگر، ‏جلوه ای از ‏موقعیت وخیم شرایط کار و حیات طبقه کارگر و در همان‎ ‎حال ، روحیه مبارزاتی کارگران تحت ‏حاکمیت رژیم کارگر ‏ستیز جمهوری اسلامی را به نمایش گذارد. به رغم عدم صدور مجوز از سوی ‏دولت برای راهپیمایی کارگران، ولی ‏در هر حال در عمل دیده شد که تعداد زیادی از کارگران در تهران ‏به خیابان آمدند، تجمع کردند و به راهپیمایی ‏ (ادامه...)
نکاتی در باره شعار های وارونه !

در جریان مبارزات و اعتراضات کارگران کارخانه هپکو در شهر اراک ، شعاری سر داده شد تحت عنوان "مرگ بر کارگر ، زنده باد ستمگر". با توجه به اعتباری که کارگران هپکو به دلیل مبارزات دلاورانه و اقدامات عملی ای چون بستن جاده علیه رژیم جمهوری اسلامی مدافع سرمایه داران کسب کرده اند، این شعار خیلی زود از طرف کارگران برخی از مراکز تولیدی و یا با تغییراتی در کلمات از طرف برخی دیگر از اقشار ستمدیدگان شهری تکرار شد. شکی نیست که در این شعار وارونه طنزی گزنده نهفته است و کارگران به این وسیله حکومت را مورد خطاب قرار داده و ندا سر دادند که (ادامه...)


سرکوب ، پاسخ همیشگی جمهوری اسلامی به کارگران

همه دولت های مدافع منافع استثمارگران و ستمگران ، در مقابل کارگران و دیگر توده های تحت ستم یک وظیفه مشخص دارند و آن محروم ساختن آنان از دست یابی به ابزار و روش های مبارزاتی برای نابودی ستم و استثمار می باشد. رژیم جمهوری اسلامی نیز به منظور تأمین منافع امپریالیستها و سرمایه داران داخلی وابسته ، همواره کوشیده است با توسل به یکی از لجام گسیخته ترین و عریان ترین اشکال دیکتاتوری ، این وظیفه ضد خلقی را انجام دهد. از این روست که اگر کارگران برای تحقق اهداف خود نیازمند تشکیلات هستند - هم تشکل صنفی و هم سیاسی - جمهوری اسلامی با اعمال (ادامه...)دیکتاتوری مانع ایجاد تشکل های مستقل کارگری !

پراکندگی صفوف طبقه کارگر یکی از واقعیات انکار ناپذیر موقعیت کنونی کارگران ما می باشد. با نگاهی به اوضاع و احوال مبارزات کارگری این واقعیت با برجستگی در مقابل دید همگان قرار می گیرد. تحت حاکمیت رژیم جمهوری اسلامی و دیکتاتوری عریانی که در تمام جامعه تحت سلطه و از جمله در محیط های کار اعمال می شود نه از سندیکا های کارگری خبری هست و نه یک سازمان انقلابی کمونیستی که در پیوند با مبارزات کارگران قرار داشته باشند در صحنه (ادامه...)


حقوق های معوقه عامل فشار به کارگران و اعتراض آنها !

"هرکس از وضعیت ناراضی است برود تسویه کند تا به جای او نیروی جدیدی جذب کنیم." این جمله بخشی از گفته های شهردار بیشرم مشگین شهر به کارگرانی می باشد که ماه هاست حقوقشان پرداخت نشده است. این مهره رژیم کارگر ستیز جمهوری اسلامی که همچون همه همپالگی هایش درست از قبل کار و رنج کارگران حقوق های کلان دریافت می کند ، وقتی کارگران شریف مشکین شهر جهت دریافت حقوق های معوقه شان در مقابل ساختمان شهرداری این شهر دست به تجمع اعتراضی (ادامه...)


برخورد جنایت کارانه جمهوری اسلامی با کولبران !

برخوردهای سرکوب گرانه جمهوری اسلامی با کارگرانی که عمدتا با حمل کالا بر پشت خود در تلاش اند تا لقمه نانی برای سیر کردن شکم خود و خانواده شان به دست آورند ، مدتی است که پدیده کولبری را با برجستگی هر چه بیشتری در مقابل دید جامعه قرار داده است. گرچه کولبری ویژگی کُردستان نبوده و نیست و در مناطق مرزی دیگر ، همچون بلوچستان هم رایج است اما انعکاس فزاینده جنایات جمهوری اسلامی علیه کولبران در کُردستان ، این پدیده را (ادامه...)دولت عربستان هزاران کارگر خارجی را گرسنه رها کرده است !

بیش از ۹ ماه است که شرکت های عربستانی و بخصوص شرکت های ساختمانی این کشور دسته دسته کارگران خود را - که عمدتا از هندوستان، پاکستان و فیلیپین و... برای کار به این کشور آمده اند - بدون پرداخت دستمزدهای شان اخراج می کنند. این روند هر روز ابعاد بیشتری به خود گرفته و باعث شده تا هزاران کارگر خارجی حتی قادر به تامین زندگی روزمره خود نباشند و با فقر و گرسنگی در کف خیابان رها شوند. این کارگران که از سوی بورژوازی بی شرم عربستان (ادامه...)
ترفند های بورژوازی برای تشديد استثمار کارگران !

نشریه گاردین در 23 اردیبهشت ماه امسال (1395) با استناد به گزارش موسسه آکسفام اطلاع داد که: "کارگران شرکت های مواد غذائی در آمریکا به طور منظم از استفاده از سرویس‌های بهداشتی ، منع شده و در نتیجه گروهی از کارگران ناچار به استفاده از پوشک شده‌اند". بر اساس این گزارش ، کارگران کمپانی غذایی "تایسون" که یکی از بزرگ ترین شرکت ها در زمینه مواد غذائی است به آکسفام گفته‌اند که مدیران با استهزا و تهدید به تنبیه و اخراج (ادامه...)

تجمع اعتراضی، پاسخ کارگران به بورژوازی وابسته حاکم !

تشديد روز افزون اعتراضات کارگری يکی از نتايج طبيعی تعميق روزمره بحرانی است که تار و پود نظام اقتصادی ايران را فرا گرفته است. اما توجه به اين واقعيت که بخش بزرگی از اين اعتراضات جهت دريافت دستمزد های معوقه صورت گرفته و يا می گيردخود افشاگر چهره کريه بورژوازی وابسته حاکم بر ایران است که به هر وسيله ای متوسل می شود تا بار بحرانهای ذاتی نظام اقتصادی خود را بر دوش کارگران سرشکن نمايد. عدم دریافت دستمزد و بیکاری های متوالی در عین حال از شرايط دهشتناک معيشت کارگران خبر داده و پرده از توازن قوائی بر می دارد که (ادامه...)
دستمزدهای سال ۹۳ ، تضمین زندگی در "زیر خط مرگ" !

فرارسیدن اسفند ماه هر سال معمولا نویدگر آغاز ختم زمستان سرد و شکفتن جوانه های زندگی، شادی و شور و امید به یک آغاز نو در توالی فصل های زندگی ست. اما امسال نیز چون سال های گذشته، در آخرین ماه زمستان که حداقل دستمزدهای سال آتی توسط رژیم جمهوری اسلامی در آن اعلام می شود، میلیون ها تن از کارگران محروم و زحمتکش ایران، با آغاز دور جدیدی از مشکلات ناشی از تشدید فقر و فلاکت و گرسنگی و شرمندگی و پژمردن در زیر نگاه های گرسنه و محتاج خانواده (ادامه...)طرح های جدید جمهوری اسلامی علیه زنان کارگر !

هر روز که می گذرد شاهد تلاش جدیدی از سوی سردمداران رژیم جمهوری اسلامی برای بیکار سازی زنان کارگر و ایجاد شرایط هر چه اسارت بار تری برای آن ها در جامعه هستیم. اگر دیروز با اقداماتی نظیر خارج کردن کارگاه های زیر ده نفر کارگر از شمول قانون کار به استثمار هر چه بیشتر زنان که اغلب در چنان کارگاه هائی مشغول کارند، دامن زدند، و یا با اقداماتی دیگر موجب بیکاری وسیع زنان شدند، امروز با بردن طرح جدیدی به مجلس تحت عنوان طرح "صیانت از حریم عفاف و حجاب" سعی دارند (ادامه...)


تجربه ای از مبارزات کارگران پتروشیمی رازی !

در شرایط تداوم استثمار وحشیانه و بی شرمانه کارگران ایران توسط سرمایه داران، امروز از یک طرف مبارزات کارگری وسعت و شدت هرچه بیشتری به خود گرفته است و از طرف دیگر رژیم جمهوری اسلامی علاوه بر همه اقدامات سرکوبگرانه و ترفندهائی که برای باز داشتن کارگران از مبارزه و پی گیری خواست های صنفی و طبقاتی خود به کار می بندد به روند تهدید و ارعاب کارگران و حذف آن ها از محیط کار از طریق احضار به دادگاه و تعیین حبس و زندان برای کارگران معترض ابعاد و شدت بیشتری (ادامه...)
قراردادهای موقت و دیکتاتوری بورژوازی !

نگاهی به عملکرد بورژوازی وابسته ایران در طی 30 سال اخیر حاکی از آن است که این بورژوازی نه فقط از طریق طولانی کردن ساعات کار ، پائین آوردن دستمزدها، قائل شدن هزینه بسیار نازل برای ایمن سازی محیط کار و ترفند های شناخته شده دیگر به چپاول دسترنج کارگران می پردازد بلکه به مدد رژیم حامی خود (جمهوری اسلامی) توانسته است با خارج کردن تدریجی کارگران ایران از شمول قانون کار، استثمار وحشیانه ای را به کارگران تحمیل (ادامه...)
"طرح استاد شاگردی"، تلاش بی شرمانه جمهوری اسلامی برای استثمار هرچه بيشتر کارگران !

جمهوری اسلامی با هدف حفظ هرچه بيشتر منافع طبقه سرمايه دار حاکم بر ايران، علاوه بر وضع قوانين و مقررات جديد ضدکارگری، طرح های نيمه کاره و قوانين ضدکارگری تصويب نشده به ارث برده از رژيم پهلوی را نيز در قالب های جديد و مدل های اسلامی و تمام عيار ارتجاعی تکميل کرده و به کار گرفته است. قانون بسيار ارتجاعی "طرح دستورالعمل آموزش به روش استاد شاگردی" يکی از نمونه های واضح اين واقعيت است. طرح مزبور از طرف دولت احمدی نژاد به مجلس ارائه شد و در چهاردهم شهريور ماه ۱۳۹۱ پس از بررسی در مجلس ارتجاع و تصويب اش از سوی (ادامه...)


نامه دریافتی
تو بر آنی که مرا پشتی نیست ، من بر آنم که دماوندم هست


یک روز برای پیدا کردن کار به خیابان مولوی در تهران رفتم و پس از پرس و جو های زیاد بالاخره موفق شدم در کارگاهی در همان خیابان کاری پیدا کنم. به این ترتیب زندگی کارگری من شروع شد. در این کار با عده‌ای از کارگران و زحمتکشان همکار شده و با هم کار های کارگاه را انجام می دادیم. علیرغم استثمار بی حد و حصر و کار سخت جسمی که پیدا کرده بودم، اما از کار با کارگران خوشحال بودم. در آن سال ها مبارزات چریکهای فدائی خلق تاثیر بسزائی روی من گذاشته بود به همین دلیل هم دوست داشتم که به میان کارگران (ادامه...)


سرکوب تجمع اعتراضی کارگران شهرداری نجف آباد اصفهان !

با نگاهی به اخبار مربوط به شرايط کار و زندگی کارگران و زحمتکشان ايران می بينيم که آن ها در حالی که در بدترين شرايط فقر و فلاکت اقتصادی - اجتماعی به سر می برند و حتی از اولين حق خود به عنوان کارگر، يعنی حق دريافت دستمزد در ازاء کار انجام داده نيز محروم هستند و حاصل دسترنج شان به جيب طبقه سرمايه دار حاکم می رود، اما هم چنان به اعتراض و مبارزه و مقابله با ستمگران خود، يعنی طبقه سرمايه دار حاکم و دولت و رژيم حامی (ادامه...)


سوانح حين کار !

چرا هر روز تعدادی از نان آوران خانواده های کارگری از محل کار خود سالم به خانه باز نمی گردند؟ چرا هر روز غم سنگين از دست دادن همسر و فرزند جوان و والدين و دوست و عزيزی، بر انبوه رنج و اندوه خانواده های کارگری می افزايد؟ چرا کارگر نقاش ۳۵ ساله ای در يکی از روزهای مرداد ماه امسال (۱۳٩۲) در حين کار در اثر سقوط از ارتفاع ۶ متری در خیابان حکمت تهران جان باخت؟ چرا در روز ۲۸ مرداد در مشهد کارگر ساختمانی ۴۰ ساله‌ای به سبب برخورد سیم برق فشار قوی - ۲۰ هزار ولتی - با لوله فلزی که (ادامه...)پاشنه آشيل موقعيت کنوني مبارزات کارگران و زحمتکشان !

گسترش روزافزون اعتراضات و مبارزات کارگری و توده ای يکي از وجوه مشخصه يک سال گذشته مي باشد. در اين فاصله کارگران و زحمتکشان با توسل به اشکال گوناگون مبارزه، خشم و نفرت خود از جمهوری اسلامي و سردمداران دزد و فاسد آن را به کرات به نمايش گذاشتند. از اعتراض کارگران مبارز چيت سازی بهشهر در اولين ماه سال (در 20 فروردين ماه 1382 کارگران چيت سازی بهشهر پس از بارها تجمع اعتراضي سرانجام در اين روز به سمت بلوار مرکزی شهر حرکت کرده و تمامي جاده های اصلي شهر را مسدود نمودند. حرکت اعتراضي ای که بعدها در ابعاد وسيع تری تداوم يافت) تا حوادث مراسم چهارشنبه سوری (ادامه...)


ملاحظاتی در باره مطالبات و مبارزات طبقه کارگر در اوضاع کنونی

با سلام به همه عزیزانی که برای گرامیداشت اول ماه مه ، روز جهانی کارگر در این جلسه حضور پیدا کرده اند. اجازه بدید که قبل از هر چیز روز کارگر را به همه کارگران رنجدیده و همه آن هائی که قلبشان برای رهائی کارگران از بهره کشی و تبعیض و تحقیر می تپه، تبریک بگم و آرزو کنم که در بستر مبارزات طبقه کارگر شاهد شکل گیری شرایطی باشیم که کارگران آزادانه و همان طور که خودشون می خواهند روز جهانی شون (ادامه...)جمهوری اسلامی و مسئله سنديکا های کارگری !

از مدتها پيش ، به موازات پيگيری مذاکرات وزارت کار و امور اجتماعي جمهوری اسلامي با "سازمان بين المللي کار" (ILO) ، بحث مربوط به آزادی تأسيس سنديکاهای کارگری ، در روزنامه های رژيم وسيعا مطرح شد. اين بحث به دنبال سفر هيئتي از "سازمان بين المللي کار" به ايران در 24 ارديبهشت ماه ، که منجر به امضای اسناد مربوط به اين امر به وسيله محسن خواجه نوری از معاونان وزارت کار و برنارد جرنيگان مدير بخش "آزادی انجمن های سازمان بين المللي کار" شد ، اين روز ها با حرارت بيشتری (ادامه...)


بررسی جنبش کارگری ايران و نقش نيروهای سوسياليست در آن!

همان طور که همه رفقا اطلاع دارند موضوع بحث اين سمينار، "بررسي جنبش کارگری ايران و نقش نيروهای سوسياليست در آن" مي باشد. به نظر مي رسد که جهت جلوگيری از هرگونه حاشيه روی که از قرار معلوم اين روزها خيلي هم رسم شده و برای اين که بتوانيم به درستي به موضوع بحث امروز بپردازيم قبل از هر چيز لازم است که تا آنجا که امکانات اجازه مي دهد درکي واقعي از جنبش کارگری و خصوصيات و ويژگي های آن ارائه داده و در همان حال موقعيت فعلي فعالين سوسياليست و سازمان های کمونيستي را همان گونه که (ادامه...)


اپورتونیسم و معضل "تشکل های توده ای کارگران"

(نقدی بر مواضع "حزب کمونیست کارگری" و "راه کارگر" حول مسئله "تشکل های کارگری")

ع ـ شفق

مهر ۱۳۷۶حرص و آز سرمایه داران و کشتار بیرحمانه کارگران !

در ساعت ٩ صبح چهارشنبه ۲۴ اپريل ۲۰۱۳، آزمندی سرمايه داران بنگلادشی فاجعه ای آفريد که هرگز کارگران آن را فراموش نخواهند کرد. ريزش ساختمان ۸ طبقه "رَنا پلازا" در محله "ساوار" در ۳۰ کيلومتری "داکا" پايتخت بنگلادش که منجر به مرگ بيش از 1000 کارگر و مجروح شدن بيش از 2500 نفر گرديد، نفرت افکار عمومی در سراسر دنیا را برانگیخت. اکثر کشته شدگان و مجروحان اين فاجعه، کارگران کارخانه های مستقر در اين پلازا بودند که به توليد پوشاک (ادامه...)

۱۴ نوامبر روز مارش بزرگ کارگران اروپا بر عليه وضع موجود !

مارش یکپارچه و اعتصاب میلیونها تن از کارگران بجان آمده در اروپا در روزهای اخیر که در اعتراض به "برنامه های ریاضت کشی اقتصادی" بورژوازی جاکم، صورت گرفت بار دیگر ضمن نشان دادن جلوه دیگری از قدرت عظیم کارگران و زحمتکشان، وحشت و هراس سرمایه داران زالو صفت و دولتهای حامی آنان در این بلوک امپریالیستی را از نیروی این توده عظیم به نمایش گذارد. روزنامه "فاینانشیال تایمز" انگلیس در توضیح ابعاد اعتراضات یکپارچه اخیر نوشت (ادامه...)تجربه ای از اعتصاب کارگران
در تأئید کتاب جدید رفیق اشرف دهقانی

کارگران زن زیر سلطه ستم مضاعف

برای مطالعه سایر انتشارات چریکهای فدائی خلق ایران ، اینجا کلیک کنید ...   جستجو در سایت سیاهکل

| بالای صفحه |